Fuji 2DI100A-1K
2DI100A-1K FUJI High power IGBT 100A 1000V
· Categories: IGBT
· Manufacturer: Fuji
· Date Code: Please Verify on Quote
. Available Qty: 415
90-Day Warranty
Global Shipping
100% Tested
Whatsapp: 0086 189 2465 1869
Content last revised on November 18, 2024
2DI100A-1K Description
High Voltage Including Free Wheeling Diode Excellent Safe OperatingArea Insulated Type.
Power Switching AC Motor Control DC Motor Control Uninterruptible Power Supply
Collector-Emitter voltage Vces:1000V
Gate-Emitter voltage VGES:±20V
Collector current Ic Continuous Tc=25°C :100A
Collector current Icp 1ms Tc=25°C :200A
Collector power dissipation Pc:800W
Isolation Voltage VIsol (AC 1 minute) :2500V
Operating junction temperature Tj:+150°C
Storage temperature Tstg :-40 to +125°C