LTM121SI-T01 Samsung 12.1" 800x600 TFT LCD Display Panel
· Categories: LCD Display
· Manufacturer: Samsung
· Date Code: Please Verify on Quote
. Available Qty: 213
90-Day Warranty
Global Shipping
100% Tested
Whatsapp: 0086 189 2465 1869
Content last revised on January 30, 2026
Samsung LTM121SI-T01: A Robust SVGA Display Engineered for Industrial Longevity
Key Parameter Overview
Decoding the Specs for System Integration and Reliability
Key Specifications of the LTM121SI-T01
Feature Specification
Display Technology a-Si TFT-LCD, TN, Normally White, Transmissive
Screen Size 12.1 inch
Resolution 800(RGB)×600, SVGA, 82 PPI
Brightness 300 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 300:1 (Typ.)
Viewing Angle 60/60/45/55 (L/R/U/D) (Typ.)
Backlight System 2 pcs CCFL, 50,000 hours lifetime
Interface CMOS (1 ch, 6-bit), 41-pin connector
Surface Treatment Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H)
Operating Temperature 0 ~ 50 °C
Outline Dimensions 275 × 205.5 × 10.7 mm